Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. (52) 345 33 03

Metoda miejsc

Metoda miejsc2019-03-01T14:04:53+01:00

Metoda miejsc

Metoda Miejsc wykorzystuje fenomenalną ludzką pamięć przestrzenną. Do zapamiętania dużej ilości danych Metoda Miejsc jest o wiele lepsza niż Metoda Łańcuchowa.

Wszystko, co musisz zrobić, to stworzyć tzw.”trasę umysłową”: wyobraź sobie miejsce albo trasę, którą znasz bardzo dobrze i podziel ją na poszczególne punkty. Możesz na przykład wyobrazić sobie twoją drogę do szkoły lub do pracy zaczynając ją od twojego domu. Punktem 1 twojej trasy są drzwi wejściowe twojego domu, punktem 2 jest klatka schodowa bloku, w którym mieszkasz, punktem 3 jest ulica przed blokiem, punktem 4 jest przystanek autobusowy  i tak dalej, aż docierasz do szkoły lub do pracy. Ważne jest to, aby punkty trasy nie były podobne i żeby ich kolejność nigdy nie zmieniała się.

To „oprogramowanie pamięci” może już wkrótce stać się dla ciebie praktycznym narzędziem w codziennym życiu. Jeśli chcesz np. zapamiętać następującą listę zakupów, możesz używać wyżej wymienionej metody miejsc, np. z pomocą trasy podanej powyżej.

Mleko, Wędlina, Banany, Chleb,.

Teraz możesz na przykład wyobrazić sobie, że ktoś wylewa mleko na twoją głowę, kiedy otwierasz drzwi. Potem na klatce schodowej seryjny morderca czeka z nożem i chce przerobić ciebie na wędlinę. Następnie wychodzisz na ulicę i widzisz małpę żonglującą bananami, a na przystanku widzisz autobus pełen chlebów, itd.  Możliwości twojej kreatywności są nieograniczone. Wykorzystaj ten sposób zapamiętywania następnym razem, kiedy pójdziesz po zakupy – będziesz zdumiony!

W ten sam sposób możesz zapamiętać cyfry (za pomocą Metody Cyfrowo-Kształtowej lub Metody Liczbowo-Słownej), wyrazy lub fakty każdego rodzaju list lub wyliczeń.

Dyscypliny, w których ta metoda może być używana:

Przypadkowe Słowa, Cyfry Mówione, Cyfry w 15 minut, Cyfry w 5 minut, Obrazy Abstrakcyjne, Karty w 10 minut, Liczby Binarne, Szybkie Karty

Prostszą metodą zapamiętywania poprawnej kolejności danych jest Metoda Łańcuchowa.

Pomocne linki: