Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. (52) 345 33 03

Mnemotechniki

/Mnemotechniki
Mnemotechniki2019-03-01T14:03:24+01:00

Mnemotechniki

Mnemotechniki (mneme greckie słowo pamięć) są metodami, które umożliwiają poprawę swoich wyników w zapamiętywaniu. Naprawdę każdy może się ich nauczyć! Powodem ich efektywności jest to, że zwalniają potencjał prawej półkuli mózgowej, która odpowiada za kreatywność.

Kiedy zapamiętujemy dane, takie jak cyfry lub daty historyczne, bez używania mnemotechniki, jest uaktywniana przede wszystkim lewa półkula mózgowa, która jest odpowiedzialna za logikę i rozum. Kreatywna prawa półkula pozostaje nieużywana.

To jest problem, który mnemotechniki pomagają rozwiązać. Przez to, że dane abstrakcyjne są przekształcane na obrazy umysłowe, twoja prawa półkula mózgowa jest uaktywniana, a jest ona o wiele efektywniejsza w zapamiętywaniu, niż lewa półkula. W rzeczywistości znacznie łatwiej zapamiętać obrazy, niż gołe liczby lub inne abstrakcyjne informacje.

Poniżej opisujemy kilka mnemotechnik, dzięki którym łatwiej Ci będzie zapamiętywać.

Metody Zapamiętywania cyfr:
Jeżeli chcemy zapamiętać poprawną kolejność danych, nie wystarczy je przekształcić na obrazy musimy jeszcze porządkować te obrazy w poprawnej kolejności. W tym celu można wykorzystać techniki zapamiętywania poprawnej kolejności danych, które wykorzystują fenomenalną ludzką pamięć przestrzenną. Ich istota polega na tym, iż do zapamiętania sekwencji danych wykorzystujemy dobrze nam znane drogi np. z domu do szkoły, pracy itp., na których możemy uporządkować wspomniane wyżej obrazy.


Techniki zapamiętywania poprawnej kolejności danych:

Podsumowując, zapamiętywanie za pomocą mnemotechnik opiera się na dwóch zasadach:

1. Przekształcanie abstrakcyjnych danych na obrazy
2. Wykorzystanie znanych lokalizacji do zapamiętywania kolejności danychPracując w ten sposób będziesz w stanie więcej zapamiętać w krótszym czasie. Zyskując czas, który zaoszczędzisz przy zapamiętywaniu, łatwo nadrobisz czas poświęcony na przyswojenie Mnemotechnik.Mnemotechniki są doskonałym narzędziem nie tylko dla uczniów i studentów, lecz dla wszystkich, którzy chcą je wykorzystywać w życiu codziennym.